Můj kůň má žaludeční vředy?

30.01.2022

V koňském světě je toto téma čím dál častěji probíráno, žaludečními vředy trpí velké procento koní - a to nejen těch sportovních, ale také rekreačních a chovných. Dokonce i u malých hříbat nejsou neobvyklé. 

Jedná se svým způsobem o civilizační chorobu. Koně se chovají v rozporu s podmínkami, pro které byli zrozeni. Vysoké nároky na výkon, koncentrované příkrmy, málo přirozeného pohybu, hodně stresu... 

Bohužel nám koně nemohou říct, co je trápí. Proto si musíme všímat někdy nepatrných náznaků, jindy dost zásadních projevů diskomfortu spojených s ulcerací žaludeční sliznice. Mezi ty nejčastější, nejvýraznější patří:

- opakující se koliky bez jednoznačného nálezu, často vznikající po nakrmení (kůň se válí, kope a ohlíží se po břiše, je nervózní, ...)

- nedožírání či odmítání krmiva, které kůň dříve s chutí přijímal

- hubnutí, špatné osvalení, nekvalitní srst

- citlivost při dotahování podbřišníku (šklebení, kopání)

- odmítání spolupráce, zatuhlost při ježdění, přehnané reakce na pobídky, celkově snížená výkonnost

- nervozita, vztek, zkratkovité jednání či naopak úplný nezájem - změny chování bez jasné příčiny

- rozvoj zlozvyků - okusování žlabu/dřeva, klkání, stereotypní chování

- skřípání zuby, slinění, časté zívání

- a další projevy, u kterých si řeknete "není to prostě on/ona"...

Každý kůň snáší přítomnost vředů jinak. Některý je velmi bolestivý již při lehkém poškození žaludeční sliznice, jiný projevuje pouze mírný diskomfort, ačkoliv v žaludku je to kráter vedle kráteru. Neřešení rozsáhlých lézí však může vyústit až v život ohrožující stav - přítomnost lézí v oblasti pyloru může narušit vyprazdňování žaludku, to v horším případě způsobí jeho obstipaci (která je velmi obtížně řešitelná a v chronických případech může být poškození žaludku již nevratné); hluboké ulcerace mohou vyústit až v rupturu žaludku (zde je bohužel prognóza infaustní). 

Pro konečnou diagnostiku je nejvhodnější provést gastroskopii - bez tohoto vyšetření se lze o přítomnosti vředů pouze dohadovat. Dle rozsahu a lokalizace lézí je pak nastavena terapie, která spočívá nejen v podávání léků, ale také v úpravě krmné dávky a managementu chovu koně. Aby byla léčba úspěšná, je nezbytné odstranit (či alespoň minimalizovat) všechny rizikové faktory podílející se na rozvoji vředů (a to jsou především stres, bolest, nevhodná krmná dávka či způsob krmení... ).


Pokud máte podezření, že Váš kůň trpí žaludečními vředy, rády Vám s kolegyní MVDr. Vendulou Jandovou, dip. ECEIM koníka vyšetříme, nastavíme léčebný plán a pomůžeme upravit režim koně tak, aby se co nejvíce eliminovalo riziko rozvoje ulcerací v budoucnu. V případě zájmu nás kontaktujte na tel.č. 777 598 749

Diagnostika a následná terapie jsou finančně náročnější, ale většinou je to relativně nízká cena za to, jak výrazně se zlepší kvalita života Vašeho koňského parťáka. Stojí to za to!

Vytvořte si webové stránky zdarma!