S internistkou do terénu!

06.12.2021

K mé velké radosti jsme na začátku listopadu tohoto roku zahájily spolupráci s výbornou veterinární lékařkou, diplomovanou evropskou specialistkou v oboru interní medicíny koní MVDr. Vendulou Jandovou, Dip. ECEIM! V rámci naší spolupráce nabízíme terénní endoskopická vyšetření, nejčastěji pak gastroskopie a bronchoskopie (ale možno také vyšetření močového měchýře, vedlejších nosních dutin, ...) včetně dalších souvisejících diagnostických úkonů a následného nastavení potřebné terapie. V rámci návštěvy je možné zařadit konzultaci výživy či sestavení krmné dávky (což bývá velmi důležité pro úspěšnou a rychlou rekonvalescenci). Pohybujeme se na území celé ČR, v příštím roce pak plánujeme také výjezdy na Slovensko. 

Co tato vyšetření obnáší?

GASTROSKOPIE
Jedná se o vyšetření žaludku koně, nejčastěji za účelem průkazu přítomnosti žaludečních vředů (kůň hubne, je protivný, má často koliky, šklebí se při dotahování, nedožírá jádro, ... - více o žaludečních vředech bude v samostatném článku).

Přístupy k diagnostice a terapii koně s podezřením na žaludeční vředy jsou různé. První (a nejideálnější) možností je provedení endoskopického vyšetření a na základě nálezu nastavení následné terapie. Druhou možností je nasazení terapie "na slepo" a cca po měsíci kontrola endoskopicky aktuálního stavu - u lehčích případů bude již žaludek bez nálezu, u těžších případů bude nutné nastavit následnou terapii s ohledem na aktuální hloubku a rozsáhlost lézí. A poslední možností léčba na slepo, po základní terapii postupné vysazení a následné doufání, že se problém nevrátí. Nedostatečné zaléčení však je výrazným predispozičním faktorem pro opětovný rozvoj vředů. Proto zde má gastroskopie velký význam.

Koníka je na vyšetření potřeba důsledně připravit - nezbytností je striktní hladovka (16-20hod). Při nedostatečném vyprázdnění žaludku je velmi obtížné (až nemožné!) jej důkladně vyšetřit. Než si vyšetření domluvíte, promyslete prosím své možnosti s přihlédnutím k temperamentu koně (např. ustájení v nenastlaném boxe, zavření v přístřešku, uvázání, nasazení náhubku - zde pozor, s některými náhubky koně krmivo přijímají celkem bravurně, atp...).

U komplikovanějších pacientů (např. při podezření na zánět střevní stěny - chronické hubnutí související s nedostatečným využitím živin) je možné odebrat pomocí endoskopu vzorek sliznice tenkého střeva a rektálně vzorek sliznice tlustého střeva a odeslat je na histologické vyšetření - výsledek pak naznačí, zda je zde problém a jakého je charakteru. Je třeba mít ale na paměti, že vzorek lze takto odebrat pouze z úplného začátku a konce střev (problém může být někde uprostřed a problém zůstane neodhalen). U těchto koní je samozřejmě důležité také ultrasonografické vyšetření, vyšetření krve... 

Úprava managementu chovu a krmné dávky u koní s jakýmkoliv onemocněním trávicího traktu je velmi důležitým faktorem pro urychlení rekonvalescence.

BRONCHOSKOPIE
Jde o vyšetření dýchacího aparátu s cílem určit příčinu respiračních problémů (indikací k vyšetření je velmi často kašel, snížená výkonnost, dýchavičnost až chronická dušnost nereagující na dosavadní léčbu). Kompletní "balíček" vyšetření se skládá ze základního klinického vyšetření, TTA (transtracheální aspirace) - sterilní odběr hlenu z průdušnice pro účely co nejpřesnější detekce bakterií; endoskopické zhodnocení dolních cest dýchacích + BAL (bronchoalveolární laváž) - výplach plicních sklípků a následné cytologické vyšetření získané tekutiny pro určení charakteru problému dle množství různých typů buněk, závěrem pak také kontrola horních cest dýchacích a souvisejících struktur, které mohou být postiženy velmi nepříjemnými chorobami (např. mykóza vzdušných vaků, etmoidální hematom). Dle získaných výsledků je následně nastavena vhodná terapie. Nedílnou součástí je také zhodnocení managementu koně a doporučení jeho úpravy pro omezení dráždivých vlivů z prostředí.


OSTATNÍ...

Dále je možné endoskopii provést za účelem vyšetření močové trubice a močového měchýře (problémy s močením, močové kameny, ...), vzdušných vaků (mykóza, empyém, ...), hrtanu (hemiplegie), čichového labyrintu (etmoidální hematom), ...


Kromě endoskopického vyšetření je možné provést také další diagnostická internistická vyšetření - vyšetření krve, USG, svalová biopsie, ... Vše na základě domluvy s kolegyní dr. Jandovou. Pro konzultaci problému a objednání termínu ji neváhejte kontaktovat na tel. č. 777 598 749. 

Pomoci koním nalézt jejich ztracené zdraví je pro nás prioritou!
Těšíme se na budoucí spolupráci.
Vytvořte si webové stránky zdarma!