S parazity nejsou žerty

10.06.2022

Parazité jsou přirozenou součástí trávicího traktu každého zvířete. V určité míře mohou být i prospěšní. Jejích přemnožení však často způsobuje mnoho problémů - ubírají živiny hostiteli, narušují integritu střevní stěny, při extraintestinální migraci poškozují další orgány (cévy, játra, plíce). V krajních případech (a není to ojedinělé) mohou způsobit i úhyn jedince.

Zásady správné anthelmintizace
- volba preparátu
- dávka preparátu
- způsob aplikace, opatření
- kontrola účinnosti
- kdy jsou větší rizika?

Není pasta jako pasta - každá účinná látka působí na jiné parazity, jiná vývojová stádia a po různě dlouhou dobu. Střídáním preparátů snížíte riziko rozvoje rezistencí. Začínají se objevovat případy, kdy je čím dál obtížnější zbavit se některých úporných parazitů. Také dávku je třeba volit s rozmyslem - doporučuji podávat vždy dávku na o 50-100kg těžšího koně (pokryjete tím i ztráty vzniklé při aplikaci nespolupracujícím koním či vyplivnutím s potravou). Vyšší dávkou neublížíte, ale poddávkováním si můžete zadělat na značný problém...

Po aplikaci přípravku mějte koně v omezeném prostoru a po 3 dny důkladně sbírejte všechen trus. Zamezíte tím zamoření výběhů a pastvin parazity (po odčervení dochází k masivnímu vylučování z organismu). Někteří parazité totiž přežívají v půdních roztočích a čekají tam na svou chvíli. Nenechte je vyhrát!

Také při zařazování nových koní do stáda buďte obezřetní! Zjistěte si historii odčervení, zdravotní stav a před vpuštěním mezi ostatní je řádně ošetřete. Podejte jim preparát a 3 dny počkejte, než je začleníte mezi ostatní; anebo odčervěte celé stádo najednou.

škrkavky v trusu hříběte minihorse
škrkavky v trusu hříběte minihorse

Odčervovat je vhodné minimálně 2x ročně (u ucelených stád se zdravými koňmi), v mezičase je však vhodné provést kontrolní koprologické vyšetření pro ověření účinnosti ošetření, ale také pro vytypování "slabších" jedinců, které bude nutno odčervovat častěji. Koprologie může být velmi přínosná také při stanovení typu parazita a následně lepšímu zacílení terapie. Vzorek trusu sbírejte optimálně po dobu 3 dnů vždy z čerstvé hromádky a skladujte jej v chladnu (lednice). V teple dojde k vylíhnutí vajíček a larvičky jsou již běžným vyšetřením nezachytitelné, výsledek může být falešně negativní, ačkoliv má kůň s parazity problémy. Ale pozor! Pravidelné koprologické vyšetření není náhradou za preventivní odčervování! Parazité vajíčka vylučují intermitentně, tedy může se stát, že když jste vzorek odebírali, zrovna tam žádná nebyla. Nepodceňujte tedy prevenci!

Také na základě vyšetření krve lze vyslovit podezření na problém s parazity. Hlavními ukazateli jsou krevní obraz, celková bílkovina, albumin, ale také některé mikroprvky, jaterní enzymy, močovina, ... Lze také cíleně nechat stanovit protilátky proti tasemnicím. Je zde ale nutno znát všechny souvislosti. Není parametr, který by nám poskytl jednoznačnou odpověď. Je to prostě skládání střípků do té mozaiky konečné diagnózy...

Kteří koně jsou rizikoví?
Velký pozor je třeba si dát především u hříbat, která je třeba odčervovat častěji (do půl roku každé 2 měsíce, následně jednou za 1/4 roku). Hříbata jsou velmi náchylná na napadení škrkavkami, ty při přemnožení často způsobují ucpání střev (intenzivní koliky často končící úhynem jedince), při své migraci mohou poškodit plíce a nebo způsobí sepsi organismu (uvolňování toxinů do oběhu).
Dále je třeba věnovat pozornost březím klisnám, často stresovaným koním (závody, těžké tréninky, časté transporty, stěhování), koním nemocným (dochází k oslabení imunity, zvláště při onem. Cushingem) a starým.

Péče o pastviny, výběhy
Aby nedocházelo k reinfekci, je důležité věnovat pozornost také prostorům, kde koně tráví čas. Velmi důležitý je pravidelný sběr trusu, a to především z míst, kde se koně stravují (box!, krmiště, ale také pastva). Pokud není z prostorových a časových důvodů možné trus pravidelně sbírat, je vhodné trus na pastvině rozvláčet - a to v horkých, slunečných dnech (dojde k vysušení vajíček a larviček parazitů). Jako bonus budete mít pohnojenou pastvinu, čímž navrátíte půdě část potřebných živin. Nenechte své koně vyžírat krmivo mezi hromádkami trusu!

Letem parazitárním světem:
> pravidelně odčervujte své koně
> zvolte správně dávku a typ preparátu
> nepodceňujte odčervení u rizikových skupin
> zajímejte se o historii odčervení koní nově příchozích do stáda
> kontrolujte účinnost anthelmintizace
> pečujte o pastviny a výběhu

pravidelné sbírání trusu ve výbězích je důležité pro zdraví a pohodu koní
pravidelné sbírání trusu ve výbězích je důležité pro zdraví a pohodu koní
Vytvořte si webové stránky zdarma!